Zivaniya

358 Okunma — 03 Şubat 2023 01:14

%40 ila %95 arasındaki alkol oranıyla Kuzey Kıbrıs’ın ulusal içkisi Zivaniya’nın aynı zamanda ‘ateş suyu’ olarak adlandırılması pek şaşırtıcı değildir.

Bu güçlü içkinin geçmişi adanın Venedik kontrolünde olduğu 14. yy’a kadar uzanmaktadır ve günümüzde hala aynı gelenekle hazırlanmaktadır. Üzüm posası (püre, kabuk, saplar ve tohumlar) yeli üzümlerden yapılan yüksek kalite şaraplarla karıştırılır, damıtılır ve uzun süre olgunlaşmaya bırakılır.

Fermente edilen büyük miktarda üzüm ve su bakır kazanlara koyulmaktadır. Farklı kalitelerde ve yoğunluklarda üretim yapmak için farklı prosedürler kullanılarak, genellikle 8 saat süren çok yavaş bir süreç sonucunda tonlarca posadan oldukça etkili berrak bir sıvı elde edilmektedir.

Hassas bünyeli insanlara pek uygun olmayan Zivaniya’yı Kıbrıslılar genellikle yıl boyunca aperatif olarak tüketirken, yaz aylarında da bozla soğuk içki olarak servis edilmektedir.

Eski köy geleneğine göre göre soğuk sabahlarda tek seferde az bir miktar içilmektedir veya yemeklerin yanında az miktarda keyif için içilmektedir. Modern tıp öncesinde, Zivaniya aslında yaraları tedavi etmek ve iyileştirmek, kas ağrılarını dindirmek ve diş ağrılarını uyuşturmak için kullanılmak üzere temel bir ilk yardım maddesi olarak her Kıbrıs evinde bulunmaktaydı. Aynı zamanda temizlik maddesi ve dezenfektan olarak da kullanılmaktaydı.

Birçok köy halkı hala evlerinde Zivaniya bulundurmaktadır ve farklı çeşitleri gerçekten oldukça güçlü olabilmektedir bu nedenle eğer bu özel lezzeti denemek isterseniz ya süper marketten satın alabilirsiniz ya da bu keyfi tatmak için rotanızı bu köylere çevirebilirsiniz.

İçkilerde alkol oranının %60 olarak kısıtlandığı Avrupa mevzuatının bağlayıcı olmadığı Kuzey Kıbrıs’ta, %95’e kadar alkol içeren Zivaniya bulmanız mümkündür ancak tüketirken dikkatli olmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Kıbrıs Türklerinin bilinen bir ifadesine göre “En iyi Zivaniya ateşe tutulduğunda iyi tutuşandır”.

Bu yerel içkiyi denemeden önce alkol düzeyini sormanız önemle tavsiye edilmektedir, bu sert içkinin sadece birkaç yudumu sizi havalara uçurmaya yetecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.