Tekke Dalış Noktası

206 Okunma — 27 Eylül 2023 18:28

Kıbrıs’taki en iyi dalış noktalarından biridir. Bu dalış noktası büyük sırtlar ve parça tepelerden oluşmaktadır. Doğu’dan Batı’ya doğru uzanan yaklaşık 12 m Genişliğinde ve 20 metreden başlayıp en derin yeri ise 36 metre derinliğinde olan bir bölgedir. Adını eski tekeden almaktadır.

Bu bölgede tahmini olarak 800 yıllık denilen bir çapa bulunmaktadır. Çok sayıda orfozz ve lahosla karşılaşabileceğiniz bir bölgedir.

Yine burada da deniz tavşanlarını görebilirsiniz.

Bunların haricinde Eşkina, Müren, Mineri (Akya), Orkinos, Vatoz, Böcek (Karavide), Asker balığı (Kardinal), Papağan balığı, Kaplumbağa, Kırlangıç balığı, Ahtapot, Sokan, Sorgoz, Melana, Karagöz de bulunmaktadır. Nisan ve Mayıs aylarında yumurtlamaya gelen ahtapotları da bu bölgede görmek mümkündür.

Kaplumbağalar ise Haziran ayında gelmeye başlamaktadır ve esas Temmuz ve Ağustos aylarında neredeyse her dalışta karşınıza çıkmaktadır. Bu dalış noktası tam tecrübeli dalgıçların 1 saat kadar aşamalı olarak dalabilecekleri bir noktadır. Akıntı dalışı yapmak isteyenler için de uygun bir bölgedir.