Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İklimi

359 Okunma — 26 Eylül 2023 21:51

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iklim ve mevsim özelliklerini ayrıntılı bir şekilde Port Cyprus olarak sizin için inceledik . KKTC’nin Akdeniz iklimi, yaz ve kış mevsimleri arasındaki farklılıklar, deniz sıcaklıkları, hava nem oranı ve rüzgarlar gibi meteorolojik unsurları ele aldık. Ayrıca yazı, her mevsim için uygun giyim önerileri sunarak ziyaretçilerin bu değişken iklimde nasıl hazırlıklı olmaları gerektiğini anlattık.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yoğun bir Akdeniz iklimine sahiptir. İklim, Mayıs ortasından Ekim ortasına kadar uzun ve kurak yazlar ile Aralık’tan Şubat’a kadar olan ılıman kışlar arasında değişir. Bu iki mevsim, kısa sonbahar ve bahar mevsimleri ile ayrılır.

Yaz, yüksek sıcaklıkların görüldüğü bir dönemdir ve genellikle bulutsuz gökyüzleri ile karakterizedir, ancak sahil bölgelerinde deniz esintisi hoş bir atmosfer oluşturur. İzole gök gürültüsü sağanakları özellikle dağlık bölgelerde erken öğleden sonraları mümkündür.

Kışlar yağışlı ve zaman zaman Beşparmak Dağları’nda kar mevcuttur (genellikle Noel’den önce başlar). Ada bol güneş ışığına sahiptir ve hatta Aralık ve Ocak aylarında bile günde ortalama altı saat parlak güneş ışığı vardır, altı “yaz” ayı boyunca ise günde ortalama 11,5 saat parlak güneş ışığı görülür.

 

Hava Sıcaklıkları

Sıcaklık ve Hava Koşulları En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta, günlük sıcaklıklar merkezi düzlükte 30°C ile Trodos Dağları’nda 24°C arasında değişir. Bu iki ay için ortalama maksimum sıcaklıklar 38°C ile 27°C arasında değişir. En soğuk ay olan Ocak’ta ise günlük sıcaklık merkezi düzlükte 10°C ve Trodos Dağları’nın yüksek bölgelerinde 3°C’dir, ortalama minimum sıcaklıklar ise sırasıyla 5°C ve 0°C’dir.

Deniz Sıcaklıkları

Açık denizdeki sıcaklık Haziran’dan Kasım’a kadar 22°C’nin üzerinde seyreder ve Ağustos ayında 27°C’ye kadar çıkar. Ocak ile Mart ayları arasındaki üç en soğuk ayda bile deniz sıcaklıkları kabul edilebilir düzeyde olan 16°C veya 17°C’ye ulaşır. Sahile yakın bölgelerde, üç veya dört metre derinlikteki su sıcaklığı açık denizinkine benzer, Şubat’ta 15°C ile 17°C arasında ve Ağustos’ta 23°C ile 28°C arasında değişir. Deniz suyu sıcaklıklarında önemli günlük dalgalanmalar olmaz, sadece bir metre derinlikten daha sığ sularda görülür.

Hava Nem Oranı

Kışın gündüzleri ve yıl boyunca geceleri nem oranı ortalama veya biraz düşük (65% – 95%) arasında değişir. Yazın, öğle saatlerine yakın çok düşüktür ve merkezi düzlükte genellikle %15 ila %30 arasındadır. Sis nadir görülür ve genellikle sabah erken saatlerde ortaya çıkar.

Rüzgarlar

Ada üzerindeki rüzgarlar, arazinin yüksekliğine ve yerel sıcaklıklara bağlı olarak oldukça değişkenlik gösterir.

Hava Tahmini

Ada için hava tahminlerine çeşitli kaynaklardan erişebilirsiniz:

Giyim ve Aktiviteler Mevsime göre ne giyilmesi ve ne yapılması gerektiği konusunda genel bilgiler ve öneriler aşağıda verilmiştir. Nisan-Mayıs Bu dönemde günler hoşça ılıman, ancak geceler biraz serin olabilir. Doğayı sevenler için harika bir mevsimdir, çünkü kırsal alanlar yeşildir ve çiçekler açmıştır. Tavsiye edilen giyim:

  • Orta ağırlıkta ve yazlık giyim.

Akşamlar için hafif yün veya uzun kollu pamuklu giysiler. Haziran-Temmuz-Ağustos Yılın en sıcak ayları, yüzme ve tüm plaj/su aktiviteleri için idealdir. Tavsiye edilen giyim: Çok hafif yazlık giyim. Eylül-Ekim Bu dönem sıcak günler ve serin Ekim akşamları ile karakterizedir. Yüzme, güneşlenme ve su sporları hala en iyi seviyededir. Tavsiye edilen giyim:

  • Gün için hafif giyim.

Ekim ayındaki akşamlar için orta ağırlıkta giyim. Kasım Bu ay sıcak günler ve serin akşamlara sahiptir. Açık hava öğle yemekleri hala keyif alınabilir ve hatta güneşlenme ve yüzme gibi açık hava sporları da yapılabilir. Hava sonbahar seyahatleri için uygundur. Tavsiye edilen giyim:

  • Orta ağırlıkta giyim.

Hafif yün giysiler. Aralık-Ocak Bu, Kıbrıslılar için kış aylarıdır, ancak yabancı ziyaretçiler için sonbahar olarak düşünülebilir. Ara sıra yağmur yağabilir, ancak muhteşem güneş ışığı sözü hala geçerlidir. Açık hava etkinlikleri ve geziler hala keyif alınabilir. Tavsiye edilen giyim: Kışlık giyim, ancak ağır palto gerekli değildir. Şubat Hava değişken olup sıcak günler ve ara sıra yağmur olasılığı vardır. Sıcaklıklar ilkbaharın habercileri olsa da akşamları oldukça soğuk olabilir. Badem ağaçları çiçek açar ve  Tavsiye edilen giyim: Kışlık giyim. Mart Hava ılımandır, bol güneşlidir ve doğa en iyi halindedir. En çok açık hava etkinliklerinden keyif alınabilir ve Mart uzun doğa yürüyüşleri için mükemmel bir dönemdir. Tavsiye edilen giyim: Orta ağırlıkta giyimle birlikte kışlık giyim.