Anıtsal Zeytin Ağaçları

578 Okunma — 03 Şubat 2023 01:14

“Anıtsal Zeytin Ağaçları” belki Kuzey Kıbrıs’ı gezmeye geldiğinizde ilk ziyaret edilecek çekici yerlerden biri olmayabilir, ancak doğanın bu muhteşem armağanları mutlaka sizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Kuzey Batı sahilinde Güzelyurt’un biraz dışındaki Kalkanlı köyündeki bu zeytin ağaçları, Lüzinyanlılar tarafından ekilmiş, 11’inci yüzyıldan kalma Kuzey Kıbrıs’ın en eski anıtsal ağaçlarındandır.

Yaşları 700 yıldan daha fazla olan bu görkemli ağaçlar, Natura 2000 Girişiminin en önemli projelerinden olup, Avrupa Birliği’nin de koruması altındadır.

Bu bölge zeytin ağaçlarıyla yaşayan bir kültür ve doğa mirasıdır. Ziyaret için de son derece ilgi çekici görülecek bir yerdir.

Eğer doğadan ve tabiatta eşi benzeri görülmemiş bulunan nadir muhteşem ağaçlar ilginizi çekiyorsa burası listenizin başlarında olmalıdır.

Genellikle Mart ayının son Pazar günü, geleneksel “Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları Gezisi”, bu ağaçların Kuzey Kıbrıs ve Kıbrıs Türk kültürel hazinesine önemini göstermek için düzenlenir.

Kuzey Kıbrıs’a bir dahaki gelişiniz için sitemizdeki etkinlik rehberinitakip ediniz ve neler olduğundan haberdar olun.

 

Ne yazık ki, bu bölgede 17 Mayıs 2020 tarihinde yayılan büyük orman yangınları, on binlerce dönümlük bitkileri ve ormanı yok etti.

Yaklaşık 50.000 dönümlük tarım arazisi ve orman bu yangınlar nedeniyle kül olup ne yazık ki 2.000 anıtsal zeytin ağacının yaklaşık yüzde 90’ı da kurtulamadı.

Oluşan çok talihsiz bu manzarayı sizlerle paylaşmamayı, Anıtsal Zeytin Ağaçlarımızı oldukları gibi hatırlamayı tercih ediyoruz – devasa ve uzun geçmişinden gururlu şekilde.

Azınlıkta olan ve kurtarılan ağaçlara ise artık sadece mevkidaşlarının ruhları komşuluk ediyor.

Bu arazinin yerini tekrardan alması için çalışmalar başlatıldı, ancak birkaç saat içinde yüzlerce yıllık doğayı yok eden bu trajik olay, binlerce yerlinin kalbinde bundan böyle Kara Pazar olarak anılacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.